Så kom sommeren. Klubben har været i Harzen. I år med rigtigt fint vejr. En enkelt byge men slet ikke nok til at overstråle solen så alle havde en god tur. Og i år uden nogen ulykker. Et par tekniske udfordringer, men ikke nogen der ikke lod sig ordne umiddelbart. Se billeder her.

Tirsdag d. 23. maj afviklede vi klubbens stjerneløb. 14 tilmeldte men desværre et enkelt afbud. Resultater som følger: Vinder: Per Ovesen i tiden 43:43 Nr. 2 blev Michael Christensen i tiden 43:46 og med Henrik Panfil på en tredieplads i tiden 44:02. Formanden udviste vanlig beskedenhed og kom sidst i mål så alle var godt tilfreds. Tak til Frank og Niller for at stå for det.

Lørdag d. 27 blev der kørt "Tøserunden" med start og mål på Køge havn. Og som det vist fremgår af billedet i strålende solskin. De deltagende tøser har givet udtryk for at det var en rigtig god tur. Jeg har ikke haft mulighed for at tale med alle, men jeg så dog nogen stykker derude for jeg selv og tre andre af klubbens medlemmer kørte servicebil for dem. Det gik rigtig godt og de tilbagemeldinger vi får fra de tøser der skal have hjælp er altid fantastisk positive.

Sjælland rundt: Vi skal formodentligt ikke stille folk til at hjælpe til, men er i stedet blevet opfordret til at tage med ud og cykle. Det er muligt vi får et tilbud om nedsat pris, enten til den enkelte eller i form af et tilskud til klubben. Jeg finder ud af det i den kommende uge og så melder jeg noget ud på mail.

Klubbens tur til Sverige er blevet aflyst. Eller rettere, den er blevet ændret til en privat tur fordi der ikke var stor nok interesse fra klubbens medlemmer.

Vi opgiver dog ikke så vi har allerede lagt op til en tur til Møn i stil med den vi kørte sidste år. Det bliver d. 20. august. Tilmelding en måneds tid i forvejen.