start saeson tn

Vi er kommet i gang med sommersæsonen. På fornemmeste vis må man sige. 22 medlemmer dukkede op til første tur d. 31. marts. Det var lidt koldt at cykle, men solen skinnede og vi sad i haven hos Birgit bagefter og fik en pølse og en forfriskning.start 19 1

Vi har også afholdt bowlingaften med flot tilslutning og et foredrag er det blevet til. Her var der rigtig fin opbakning, både fra klubbens egne medlemmer, men også en hel del udefra. Og selv om foredraget måske ramte lidt over en del af os, så var det mit klare indtryk at vi alle gik hjem med lidt i bagagen og måske lidt at tænke over, når vi sidder på cyklen.

Vi har startet et nyt ”veteranhold” op. Tiltænkt dem der synes de har lidt svært ved at følge med på vores øvrige hold. Det behøver ikke at være fordi man er blevet ældre. Måske har man holdt en længere pause eller måske er man helt ny. Uanset hvad så kører de ikke så stærkt eller så langt, så her kan alle være med. Og lad nu være med at presse tempoet op! Så er vi jo lige vidt. Jeg har ikke selv haft mulighed for at køre en tur sammen med jer endnu, men kan forstå at der har været en pæn interesse. og jeg skal nok komme forbi en dag.

Næste klub arrangement er en tur til Hallandsåsen i Sverige d. 12. maj. Tilmeldingen er åben her på siden. Turen bliver helt i stil med den tilsvarende sidste år, så hvis du ikke var med der, kan du nok få en til at fortælle dig at det var en fantastisk tur, og mon ikke det bliver lidt varmere i år?

Klubtøj (igen), men denne gang med godt nyt, idet tøjet er på vej fra Italien og ankommer i løbet af denne uge. Vi satser på at holde en klub/tøj aften ganske snart. Jeg skal dog lige have en aftale Tom Breschel (ham vi har købt det af) for at sikre mig at han er klar. Det bliver sådan at vi har vores nuværende lager af tøj med og naturligvis det nye. Derudover vil Tom tilbyde andre varer fra hans eget sortiment. Eksempelvis lange vinterbukser o.l som vi ikke sælger med vores eget logo på.

Sommer betyder også cykelløb, både de store professionelle og alle motions arrangementerne. Naturligvis dem der bliver kørt i Køge, men også mange andre. Vi yder ikke længere tilskud til medlemmernes deltagelse i diverse motions arrangementer, men vil meget gerne opfordre til at man deltager.

– Bjergløbet (25. maj)
– Tøserunden (1. juni)
– Sjælland rundt (22. juni)
– Hedeboløbet (23. juni)
– Rishøjløbet (11. august). Klubben betaler.
– Bornholm rundt (25. august)

Og så holder vi naturligvis vores egne interne, stjerneløb og klubmesterskab (13. august og 1. september)

Ja, man kan blive helt forpustet bare af at planlægge sin cykelsommer, men man kan jo også tage den lidt med ro og så bare komme ud og cykle med klubbens andre medlemmer. Vi har fået et par nye medlemmer, og jeg er jo ikke altid med når vi kører så lad dette være en opfordring til at tage godt imod de nye når i møder dem.

Med håbet om en flot sommer på cyklen.

Preben Husted
Formand KCM

punktering
Punktering.