Tid til at gøre lidt midt sommer status.


Klubben har været en tur på Hallandsåsen i Sverige. En fin tur i godt vejr. Vi var 8 og må endnu engang konstatere at området er meget udfordrende. En tur på 60 km. giver i omegnen af 1100 højdemeter. Bakkerne er måske ikke så lange som andre steder, men der er mange af dem og de er ret stejle. Det er nok ikke sidste gang vi tager derop.

Vi har også været i Harzen (igen). Denne gang med 10 deltagere og i rigtigt fint vejr, hvilket bestemt ikke er en selvfølge i Harzen. Da vi ikke var flere valgte vi at tage cyklerne bag på bilerne og derved slippe for at trække cykeltraileren med. Det gjorde turen lidt mere enkel og samtidig valgte vi at nøjes med to overnatninger, hvilket blev vel modtaget. Pinsen blev brugt og vi var en del der var brugt op.optur 1

Vores nye klubtøj har givet anledning til en del debat, for, som i vel er klar over, er det nu sort med de kendte striber på i stedet for den traditionelle hvide. Det var en fælles bestyrelsesbeslutning at ændre farven, og vi har tænkt os at tage det op på generalforsamlingen. Så kan alle medlemmerne jo få en mulighed for at komme med deres kommentarer, og naturligvis, hvis stemningen er for at ændre det igen, så er det også muligt.

Klubbens daglige ture ser ud til at være godt besøgt. Både søndag og tirsdag/torsdag formiddag ser vi typisk omkring 8-12 deltagere. Det er jeg da meget godt tilfreds med. Vi har fået nogle nye medlemmer som er glade for at deltage, og det er naturligvis med til at holde antallet oppe. Vores tirsdag aften træning er stadig lidt under det forventede, men dog lidt bedre på det seneste. En af aftenerne var vi så heldige at støde ind i 4 hjerteryttere, som tog imod et tilbud om at komme med på vores træning. Pludseligt havde Tom 8 deltagere. Han var helt overvældet!hjerte 1
Veteranerne onsdag og lørdag holder sig i gang, men ofte kun med et par stykker. Lad dette være en opfordring til at dukke op lige så tit du kan når klubben har sine cykelture.

Jeg har været heldig med at have en del fri på tidspunkter hvor klubben har cyklet og har været ude med alle grupper, også veteranerne. Det er altid en stor fornøjelse og det er mit indtryk at det synes alle andre også. Som altid er der jo forskel på vores niveau, men det må ikke være en hindring for at alle får en god tur. Desværre har jeg været med en enkelt gang, hvor jeg syndes det kneb lidt med at respektere et par af klubbens retningslinjer eller uskrevne regler.

”Vi kører ud sammen og vi kommer hjem sammen.” Jeg vil godt gå med til at modificere det til: ”Vi kører ud sammen og ingen kommer hjem alene.”

En uskreven regel er at hvis nogen er kommet bagud p.g.a. bakker eller andet, så stopper vi op og venter på vedkommende. Og når man så er samlet igen giver vi lige den sidste et pusterum, ellers falder han/hun jo lynhurtigt fra igen. Der er en tendens til at: ”Vi sætter farten lidt ned indtil den sidste er med igen.” Det er muligvis godt nok i visse tilfælde, afhængigt af hvem det er der er sakket lidt agterud, men oftere er det nødvendigt at stoppe helt op og vente.

På lørdag d. 22. juni er der Sjælland rundt. De fejrer 40 års jubilæum og jeg har hørt at der er 9 deltagere som har været med alle år. Det synes jeg faktisk er ret imponerende. Jeg er ikke klar over om nogen af klubbens medlemmer skal deltage, hverken i den lange Sjælland rundt eller den lidt kortere Sjælland på tværs. Hvis nogen skal vil jeg gerne ønske god tur. Jeg kan desværre ikke selv være til stede.

Juli måned er typisk ferie måned, men vi holder cyklen i gang som vi plejer. Det kan måske give en mulighed for at komme med på et af de hold du ikke normalt kan komme med p.g.a. arbejde.
Næste fælles arrangement er Rishøjløbet, søndag d. 11. august. Vores naboklub, ØM arrangerer og vi tilbyder at betale det fulde gebyr for alle klubbens medlemmer der ønsker at deltage. Der bliver lavet en tilmeldingsformular her på hjemmesiden omkring en måned før afviklingen.

Sommeren er over os. Lad os mødes derude på cyklen.

Preben Husted
Formand KCM