Søndag d. 4. august planlægger vi en tur til Veddinge bakker. En af klubbens medlemmer, Claus Sørensen, har et sommerhus i området, og han har velvilligt stillet sin indkørsel til rådighed for parkering og sin græsplæne til efterfølgende grillmad.

Vi planlægger at mødes kl. 0800 ved Ravnsborghallen og sætte cyklerne på bilerne. Hvis tilmeldingen bliver meget stor tager vi klubbens cykeltrailer i brug. Turen i bil varer ca. en time og så er vi vel klar til at rulle ud i det bakkede landskab omkring kl. 10.30.

Claus har lovet at være guide. Afhængig af antallet bliver der måske tale om at køre i to hold, men det tager vi stilling til når vi kender deltagerantallet.

Ugen efter, søndag d. 11. august, afholder ØM deres årlige Rishøjløb. Jeg har lovet deres formand, Jan at vi stiller talstærkt op. I skrivende stund er der 13 tilmeldte, men der er plads til mange flere.

D. 13. kører vi klubbens årlige stjerneløb, Bornholm rundt d. 25. august. og klubmesterskab d. 1. september.

Du kan læse mere om det enkelte event i kalenderen og tilmelde dig i menuen under "Klub aktiviteter"