Så kom sommersæsonen i gang.
Efter en vinter med en lang række udfordringer. Corona først og fremmest, men så afløst af et meget koldt forår hvor lysten til at finde sommer cyklen frem, måske ikke har været som den plejer.

Ikke desto mindre er vi kommet i gang og med et pænt fremmøde.
Som det næsten sker hvert år, har vi også i år haft et frafald af medlemmer. Nogen har valgt at stoppe af helbredsmæssige eller alders betingede årsager. Andre har måske mistet interessen og andre igen har fået andet at se til. For mit eget vedkommende, så er jeg flyttet på landet og har købt et hus der kræver min opmærksomhed, og selvom jeg cykler bliver det ikke lige så meget som tidligere år og ikke så meget i klubregi.

Vi har dog også fået nye medlemmer. 4 plus et par prøvemedlemsskaber. Ikke alle er endt med at blive hængende, men mon ikke det bliver til et par stykker.

Desværre har en række af klubbens, normale, holdkaptajner valgt at stoppe med den tjans. Det betyder at vi lige nu, kun har tre til hold to og en enkelt til hold et. Vi gør hvad vi kan for at møde op og lægge en plan, men vil gerne opfordre til at andre kommer på banen med input og gode ideer. Gerne stil dig til rådighed som holdkaptajn eller måske kom med forslag til hvor turen kan gå hen. Nye øjne og ben har ofte nye ideer til en god tur.

Selv om vi har en hjemmeside, er det mere og mere på Facebook at der bliver orienteret og spurgt ind til søndagens  og tirsdagens tur og træning. Gruppen er kun for klubbens medlemmer og hvis du ikke er med i gruppen kan det skyldes at du endnu ikke har søgt om at blive det. Find gruppen her: https://www.facebook.com/groups/230821223791959 og søg om medlemskab. Normalt reagerer jeg rimeligt hurtigt på anmodninger.

Klubben cykler:
Tirsdag og torsdag kl. 09:30
Tirsdag kl. 17:30 (hold øje med Facebook gruppen)
Søndag kl. 09:00

Og nu er vejret endelig blevet bedre, så lad os mødes på cyklen.

Preben Husted
Formand