Sommeren går på hæld. Ifølge kalenderen er det blevet efterår. Det er dog ikke helt slået igennem på vejret. Faktisk har vi vel den bedste del af sommeren lige nu. For mit eget vedkommende har det betydet adskillige ture på cyklen. Senest var jeg så heldig at kunne deltage i indvielsen af den nye motorvej ved Silkeborg. motorvej 1 aSammen med omkring 4.000 andre i tre forskellige afdelinger. Vi deltog i linjeløbet på 65 km. Umiddelbart var jeg lidt forbeholden, for hvor sjovt er det lige at suse lige ud på en motorvej, endda to omgange af 32 km. Det blev dog langt mere interessant end forventet, måske netop fordi det var lige ud, uden skarpe sving og med et par lange bakker, og som sædvanligt i dette land, en del vind. Og når der er så mange deltagere er der næsten altid nogen til at trække.

frank og tom 2Et par andre af klubbens medlemmer har været sydpå og har sendt et billeder hjem. Vi er slet ikke misundelige! Tryk på billederne for at se dem i fuld størrelse.

Siden sidste nyhedsbrev har vi afviklet klubbens interne løb, og desværre må vi konstatere at interessen, både for at deltage aktivt som passivt, har været lidt begrænset. Vi overvejer derfor visse tiltag for at ændre på dette. Du kan læse hvordan det gik med de forskellige løb i tidligere indlæg.

MTB arrangementer har der været et par stykker af, og der er flere på vej. Mest af ekstern karakter, men klubben er fint repræsenteret. Frank er god til at få ”næsen” i de forskellige løb og finde deltagere. Det skyldes, til dels, at han er blevet knyttet til DGI som MTB instruktør. Som det står at læse nedenfor er det næste løb, på søndag d. 18. september, hvor klubben deltager i et 6 timers løb i Hedeland. Ligesom Frank gør, vil jeg gerne opfordre til at tage derop og se på. Det bliver helt sikkert spændende.

Klubbens sidste søndagstur på raceren bliver d. 23. oktober. Derefter skifter kalenderen tilbage til normaltid og herefter fokuserer vi primært på MTB i vinterhalvåret. Der vil ikke blive sat holdkaptajn på, men ganske som vi har gjort tidligere år, vil vi forsøge os med en fælles tur på MTB’en hver søndag kl. 09:30.

Klubbens generalforsamling afvikles i år, torsdag d. 27. oktober. Indkaldelsen ligger her på hjemmesiden ligesom tilmeldingsformularen. Find begge dele under ”Klubaktiviteter”. Som det fremgår af indkaldelsen, har Frank besluttet sig for at stoppe i bestyrelsen. Det er jeg ked af men som man kan læse andetsteds er han engageret i andre ting, bl. a. i DGI regi, så det er ikke fordi han stiller cyklen i kælderen.

I bestyrelsen arbejder vi med vinterens aktiviteter, og et par af dem ligger allerede fast, mens andre endnu ikke er på plads. Følg med i kalenderen, så skal vi nok sørge for at lægge på når der er noget.

Nyt klubtøj er bestilt, og vi forventer levering omkring 1. oktober. Lige så snart lageret er opdateret skal jeg nok sende en mail ud, så man kan bestille, men ellers vil vi lave en klubaften efter nytår, hvor det vil være muligt at prøve og købe tøj, så man kan blive klar til næste sommersæson.

Preben Husted

Formand Køge Cykel Motion