Så kom julen forbi, og nytåret står for døren. På denne årstid er vejret en udfordring når man er til cykel motion. Men det er jo kun et spørgsmål om at vælge den rigtige cykel og den rigtige påklædning. Så er alt muligt. Jeg ved at mange medlemmer vælger spinningscyklen og det er jo et glimrende alternativ til det lidt sure danske vintervejr.

Vi har afholdt julefrokost med omkring 20 deltagere og juleafslutning hvor vi var 7, der var ude og cykle mens yderligere et tilsvarende antal dukkede op og fik en æbleskive og en kop kaffe sammen med os. Dejligt at se så mange bakke op om klubbens arrangementer.

Et nyt år er på vej i KCM og vi starter hårdt ud med at deltage i årets første klubtræf d. 7. januar i ØM. Jeg kan desværre ikke selv deltage, men det håber jeg at der er rigtig mange andre der kan. Husk at man kan komme på både MTB og racer.

Inden da minder jeg om at vi afholder ekstraordinær generalforsamling d. 3. januar. Eneste punkt på dagsordenen er valg af ny kasserer.

Jeg har tidligere nævnt at vi arbejdede på at få et stort navn til Køge og holde foredrag. Faktisk havde vi en aftale med Chris Anker Sørensen, men inden vi fik lagt alle detaljer på plads opdagede vi at Næstved Cykel Motion havde fået samme ide, og så har vi besluttet os for at vente til et senere tidspunkt. Dem der måtte have lyst til at høre ham kan bruge dette link for at se om det, og evt. tilmelde sig.

Det er lavsæson i vores klub så jeg vil ikke skrive lange nyhedsbreve, men blot ønske alle en rigtig glædelig jul og et godt nytår.