Så gik sommeren på held, og vejret er blevet noget mere ”normalt”. Det har tydeligvis bekommet klubbens medlemmer godt, for vi har fået afviklet vores stjerneløb og klubmesterskab med flot deltagelse. 12 til stjerneløbet og 15 til klubmesterskabet. Det er vi meget fint tilfreds med, specielt set i lyset af at vi aflyste begge dele sidste år p.g.a. manglende opbakning. Du kan læse lidt mere om de to arrangementer under denne artikkel.

Jeg har før opfordret til at klubbens medlemmer sender mig billeder når de er på tur. Det er der heldigvis et par stykker der har gjort. ringkoebing 2 miniBl. a. var nogen af klubbens piger på tur rundt om Ringkøbing fjord i det flotte sommervejr og de sendte et par fine billeder. Tryk på det for at se det i fuld størrelse.

Deltagelsen i Rishøjløbet var lidt mere skuffende idet kun 16 af klubbens medlemmer havde fundet tid og lyst til at deltage i dette arrangement. Jeg var desværre heller ikke selv i stand til det, men har hørt fra nogen af de deltagende at løbet, igen i år, havde været en stor succes, så mon ikke vi alle sammen får chancen igen til næste år.

Som jeg skrev i sidste nyhedsbrev, har vi besluttet at prøve at nedbringe vores tøjlager til væsentligt færre emner og så lave en forudbestilling 2 gange om året. Denne procedure har vi netop gennemført første gang og tøjet er sat i bestilling. Vi har ikke længere nogen sponsor, så der vil være en lille prisstigning på de fleste af produkterne. De fremgår af bestillingsformularen. Hvis du ikke lige nåede at få bestilt? Ja så er det lidt ærgerligt, for fristen er overskredet, men jeg skal da nok forsøge om vi kan nå at få det med. Med hensyn til den korte tricot, de korte bukser og vindvesten, så har jeg bestilt flere hjem da det er de emner vi har besluttet altid at have på lager i et vist omfang. Forventet levering omkring 1. november.

Netop nu planlægger vi at køre sidste tur på raceren, søndag d. 21. oktober, men erfaringen fra de forrige år er at det måske er lige sent nok, så når vi kommer lidt nærmere ser vi på om vi skal lukke en uge eller to tidligere. Herefter er det MTB efter den kendte model som alle jer der nyder denne del af cyklingen kender til.

Årets generalforsamling afholdes tirsdag d. 23. oktober i Ravnsborghallens cafeteria. De har fået ny forpagter så det er jo spændende at se om den nye kan lave stegt flæsk. Det er i hvert fald bestilt, og så må vi jo se. Alle er naturligvis velkommen til generalforsamlingen, men hvis du ønsker at spise med skal du være tilmeldt. Det foregår her på hjemmesiden. Lad mig her komme med en opfordring: Vi mangler en suppleant til bestyrelsen. Jeg tror ikke jeg siger for meget når jeg påstår at det er et overkommeligt tillidshverv, så mon ikke det er muligt at finde en.
Vi mangler også en revisorsuppleant idet den tidligere nu er blevet kasserer. Mon ikke der sidder et regnskabskyndigt medlem derude, som kan afse en enkelt aften i starten af oktober til at drikke en kop kaffe sammen med kassereren og vores nuværende revisor.

Selv om sommeren har været lang og varm og knap nok er slut endnu, ja så nærmer vi os jo jul, og klubben holder sine sædvanlige julearrangementer. Julefrokost torsdag d. 6. december. Vores tidligere klublokale i atletikhuset er revet ned men vi har fået lov til at låne et lokale i boldklubben, så mon ikke vi kan få en hyggelig dag som vi plejer. Henning har påtaget sig at stå for det (igen), så det arrangement er i gode hænder.
Endelig holder vi en juleafslutning søndag d. 16. december. Det bliver enten hos mig i lighed med de foregående år eller måske i et sommerhus i Strøby Egede. Nærmere info følger når vi nærmer os.

Og husk. Sommeren er ikke helt slut endnu.
Ses vi på cyklen på søndag?

Preben Husted
Formand