Er vinteren slut? Har den overhovedet været der? Jo, jo, det har da været lidt koldt og lidt frost har dækket jorden nogle morgener, men vinteren har ikke forhindret at man kan komme ud på landevejen eller i skoven på sin cykel. Som mange af jer ved, kører jeg ikke MTB, men jeg har været på raceren adskillige gange allerede i år. Bl. a. til begge de afviklede klubtræf, først i ØM og siden hos os selv. I ØM var der ca. 20 deltagere, heraf de 6 fra KCM og hos os selv var der ca. 15 deltagere, hvoraf de 7 var fra KCM. Desværre ser det ud til at CC95 (næsten) ikke bakker op om vores klubtræf mere, så vi finder nok på noget andet fremover.

Vi har en lille gruppe som mødes næsten hver søndag på deres MTB. Ikke altid med udgangspunkt i Køge, men programmet er at finde her på hjemmesiden under ”Søndagsturen”. Jeg skulle hilse fra dem og sige at der er god plads til flere på skovvejen. Også selv om du ikke har en MTB. Men en cross eller en gravelbike er nok en god ide, idet den traditionelle racer kommer til kort. Selv om der er et par stykker der kører rigtig godt/stærkt, så kommer vi altid ud og hjem sammen, siger Johannes.

I december fik vi afviklet klubbens julefrokost og den traditionelle juleafslutning. Begge dele med fin opbakning.

Klubtøj: Vi arbejder på sagen. Jeg har fundet en ny leverandør, men uanset hvad, så bliver det noget dyrere end vi har været vant til. Lige nu er vi ved at lave design færdigt. Vi har besluttet at ændre på bukserne, så de fremover bliver sorte. De er ikke så udsatte for skidt på den måde. Samtidig skal vi have opdateret teksten idet vi ikke har noget ønske om at have klubbens web adresse på tøjet og vi har jo heller ikke længere nogen sponsor der skal have noget på.

Som tidligere annonceret, så har vi stablet et foredrag på benene. Det kommer til at foregå tirsdag d. 19. februar kl. 19.00 i Ravnsborghallen. Aamund Johansen vil fortælle os lidt om at træne smartere. Så kan alle kan følge med og samtidig få mere ud af dagens cykeltur. Det er et åbent arrangement, så alle er inviteret med og der er en egenbetaling på 50,- (betales ved indgangen).

Klubbens traditionsrige bowlingaften bliver i år d. 22. marts. Som sædvanligt mødes vi kl. 18 til en times bowling, hvorefter vi går over i Ravnsborghallens cafeteria og spiser lidt mad sammen. Tilmeldingen er åben. Sidste år fik vi booket bowling til lidt for mange, så derfor er det i år muligt at tilmelde separat til bowling og spisning. Prisen er den samme, for det er maden der koster pengene.

Derefter starter sommersæsonen med opstart på racer d. 31. marts, en tur til de svenske alper (Hallandsåsen) i maj og årets store tur til Harzen i juni. Se det hele i kalenderen.

Med håbet om en flot sommer (igen)
Preben Husted